Aria

Aria İkinci Emisyon – Futbolcular

Aria Futbolcular konulu kartlar Aria ile sponsorluk anlaşması yapan üç futbol kulübü için hazırlanmıştır. Yukarıdaki galeride ve bu yazının sonunda yer alan tablolarda belirtildiği üzere bazı futbolcu kartlarının karton (K) bazılarının ise plastik (PL) baskısı yapılmıştır. Kartların bir kısmında futbolcu isimleri yazmazken diğer bir grup kartta futbolcu isimleri de yazılıdır, bu kartlar ‘yazısız’ ve ‘yazılı’ şeklinde belirtilmiştir. Aria’nın ikinci emisyonu olan futbolcu kartlarının çeşitli tertip baskıları yapılmıştır. Birinci tertip baskılar plastik ve yazısız olanlardır. İkinci tertip baskılar plastik ve yazılı olanlardır. Üçüncü tertip ise karton baskılidır. Bu seri GSM kartları içinde en sıkıntılı olan serilerden biridir. Üçüncü tertip kartlarda 500 ve 1000 kontörlerin basıldığı bilinmektedir; ancak bilinmekle birlikte görülmemiştir. Ayrıca kaç çeşit, yani hangi futbolcular için 500 ve 1000 kontör basıldığı da bilinmemektedir. Az bilinen bir kart da GS destek kartıdır. Bu kart koleksiyonumuzda bulunmadığı ve resmine hiç bir yerden ulaşılamadığı için sergilenememiştir. Yukarıdaki kartlar içinde en nadir olanları 250 kontör Gökdeniz Karadeniz, Sergen Yalçın ve Kenneth Andersson kartlarıdır. Bu üç kart içinde en nadir olanı 250 kontör Gökdeniz Karadeniz’dir. Bahsettiğimiz 500 ve 1000 kontör kartlar ise imkânsız niteliğinde kartlardır. Sayılarının bilinmemesinden ötürü aşağıdaki tablolarda yer verilmemiştir. Bu kartların bulunamamasının sebebi Aria’nın AyCell ile birleşme dönemine denk gelmiş olmasıdır. Piyasaya fazlaca sürülmeden kaybolup gitmiştir.

Tablo 1 – Galatasaray Kartları
Tablo 2 – Fenerbahçe Kartları
Tablo 3 – Trabzonspor Kartları

________________________________

• Yukarıdaki galeride yer alan Sergen Yalçın ve Kenneth Andersson kartları İstanbul’dan Sayın Doğan SERİCİ’nin koleksiyonundandır.

• 250 kontör Gökdeniz Karadeniz kartına ilişkin görsel http://www.turkcards.com/gsm/ariafutbol.html adresinden alınmıştır.

• Bu yazı yazıldıktan sonra bilgisayardaki klasörler içinde tesadüfen bulduğumuz GS destek kartı resmini yazının sonuna eklemeyi uygun gördük.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.