GSM Kartları

Turkcell Hazır Kart 5. Emisyon (Ben Özgürüm)

Turkcell’in hazırkart reklamları içinde en uzun soluklusu CeloCan olsa da en dikkat çekeni muhtemelen “Özgür Kız” olarak bilinen, Nil Karaibrahimgil ve Yiğit Özşener’in rol aldığı, sonradan Tarkan’ın da dâhil olduğu reklamdır. 6 Reklam filminden oluşan ve sinema filmi kıvamında çekilen seri, Young & Rubicam Reklamevi tarafından, Serdar Erener ve Sinan Çetin ortaklığında yürütülmüştür.[i] Özgür kız ülkesini gezmek için yola çıkmış olan, ulaşım araçlarını (otostop, yük trenleri vb. yollarla) bedava kullanarak yoluna devam eden genç bir kadındır. Reklam bir öykü formatındadır. Ailesiyle cep telefonunda Hazırkart’la konuşan özgür genç kadının yolculuğunun daha sonraki bölümlerinde devreye “özgür erkek” olarak genç bir erkek girer ve bu figür de “Özgür Kız”ın reklamlardaki pozisyonunu besleyecek şekilde hikâyeye aşk unsurunu dâhil eder. Çift bir ara birbirlerini kaybeder ve hikâyeye bu olaydan sonra giren şarkıcı Tarkan’ın düzenlediği konserle yeniden buluşurlar ve yolculukları devam eder.[ii] Bu reklam serisine ilişkin 5 adet kart tedavüle çıkmıştır. Bunların ikisi Nil Karaibrahimgil ve Yiğit Özşener’in birlikte yer aldığı kartlardır. Diğer üçü ise reklam filminden enstantanelerden oluşan ve şarkıcı Tarkan’ın tek başına yer aldığı kartlardır.

Nil Karaibrahimgil ve Yiğit Özşener’in resimlerinin olduğu kart ön yüz itibariyle tek tiptir. Bu kartlardaki farklılıklar arka yüzdedir.

İki kart arasındaki belirgin farklılık, kartların arka yüz açıklamalarındaki madde sayılarındadır. #1 numaralı kartın arka yüz açıklama kısmında 5 madde yer almaktadır, #2 numaralı kartta ise bu sayı 4 adettir. Bir diğer farklılık, yine arka yüzde, sağ üstte görülen Hazır Kart logosunun yanındaki Cin Ali’nin bu yazıya olan yakınlık mesafesindedir. #1 numaralı kartta Cin Ali’nin Hazır Kart logosuna olan mesafesi yaklaşık 2 mm iken, #2 numaralı kartta bu mesafe yaklaşık ½ mm’dir.

Seriyi oluşturan diğer kartlarda Tarkan’ın resimleri bulunmaktadır. Ön yüz itibariyle üç farklı kart söz konusudur, üçünün de arka yüzleri aynıdır. Bu kartlar emisyon sırasına göre:

Bu seriye ait kartların son kullanma tarihi 31 Aralık 2003’dür.

________________________________

[i] “Reklamda Sinan Çetin” 5 (Tez devamı) http://elmaaltshift.com/reklamda-sinan-cetin-5-tez-devami/ (erişim tarihi: 05.04.2017).

[ii] ÇENGEL, Özgür; TEPE, F. Fulya; “Reklam ve Özgürleşme Süreci: Türkiye’de İki Reklam İncelemesi” İstanbul Ticaret Üniversitesi Dergisi, Yıl: 2, Sayı: 3, İstanbul: 2003, ss.161-172. Makalenin PDF formatında internet erişimi için: http://acikerisim.ticaret.edu.tr:8080/xmlui/bitstream/handle/11467/213/M00046.pdf?sequence=1 (erişim tarihi: 05.04.2017).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.