Türkiye Uçak Postası

Uçak Postası 1948

4 Haziran 1948

Karaköse (Ağrı) – Erzurum – İstanbul

O dönemki ismiyle Karaköse olan Ağrı’dan, İstanbul’a uçak postasıyla gönderilmiş zarftır. Zarf önce trenle Erzurum’a ulaşmış, oradan uçakla İstanbul’a giriş yapmıştır. İstanbul’a vardıktan sonra önce Bayazıt postanesine ardından Kumkapı postanesine ulaşan zarf, birkaç sokak altındaki piyerloti caddesindeki alıcı adresine ulaşmıştır.

Zarf 4.6.1948 tarihinde “KARAKÖSE 3” damgası ile Ağrı’dan postaya verilmiştir. Trenle Erzurum’a varan zarfın arka yüzüne 5.6.1948 tarihli “ERZURUM 16” varış damgası vurulmuştur. Buradan uçağa aktarılan zarf 7.6.1948 tarihli “14-15 İSTANBUL” damgası ile İstanbul’a varış yapmıştır. Arka yüzde “17-18 İSTANBUL” yazılı ikinci bir İstanbul varış damgası daha yer almaktadır. Havalimanı varışının ardından 7.6.1948 tarihli “BAYAZIT 6” damgası ile İstanbul Beyazıt postanesine gelen zarf, buradan 8.6.1948 tarihli “KUMKAPI 4” (veya 1) damgasıyla alıcı adresine ulaştırılmıştır. Yapılan her aktarmada posta varış damgalarının uygulandığı zarfın, üzerinde yer alan tüm bu damgalar aşağıda tek tek sunulmaktadır.

________________________________

Yazı görselinde yer alan uçak ilk metal gövdeli Türk yapımı uçağımız olan Nu D.38’dir. Linkteki yazının okunmasını tavsiye ediyoruz: http://www.kokpit.aero/ilk-turk-yolcu-ucagi-nu.d.38

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.