Millî Pul Sergileri

2014 – Gaziantep Millî Pul Sergisi

T.C. Posta ve Telgraf Teşkilatı A.Ş. patronajında, Türkiye Filateli Dernekleri Federasyonu (TFDF) tarafından organize edilen GAZİANTEP 2014 Millî Pul Sergisi, 12-21 Kasım 2016 tarihleri arasında Şehitkâmil Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenmiştir. Sergiye biri “Resmî Sınıf”, ikisi “Onur Sınıfı” olmak üzere toplam 168 koleksiyon, (608 + 91 Trezor) 699 pano ile katılım sağlamıştır. Literatür sınıfında ise 5 eser yarışmıştır.

Müsabaka Jürisi

Jüri Başkanı

M. Ziya AĞAOĞULLARI

Jüri Sekreteri

Arman ARIKAN

Jüri Üyeleri

Bülent PAPUÇCUOĞLU, Mehmet AKAN, Saadettin GÜZHAN, Kemal GİRAY, Korkut ERKAN (kartpostal sınıfı) 

Stajyer Jüri

Atadan TUNACI, Muzaffer ARDA

Müsabaka Sınıfları

  • Sınıf 1 – Geleneksel Filateli
  • Sınıf 2 – Posta Tarihi
  • Sınıf 3 – Posta Antiyeleri
  • Sınıf 4 – Aerofilateli
  • Sınıf 5 – Tematik Filateli
  • Sınıf 6 – Maximafili
  • Sınıf 7 – Filatelik Literatür
  • Sınıf 8 – Gençlik
  • Sınıf 9 – Fiskal
  • Sınıf 10 – Astrofilateli
  • Sınıf 11 – Açık Sınıf
  • Sınıf 12 – “Bir Pano” koleksiyonlar
  • Sınıf 13 – Modern Filateli
  • Sınıf 14 – Kartpostal Sınıfı (deneysel)

Ödüller

  • Millî Büyük Onur Ödülü
  • Millî Büyük Ödülü
  • En İyi Gençlik Ödülü
Madalyalar

  • Büyük Altın Madalya (95 ve üstü puan)
  • Altın Madalya (90-94 puan)
  • Büyük Vermey (85-89 puan)
  • Vermey Madalya (80-84 puan)
  • Büyük Gümüş Madalya (75-79 puan)
  • Gümüş Madalya (70-74 puan)
  • Bronz-Gümüş Madalya (65-69 puan)
  • Bronz Madalya (60-64 puan)


Ödül ve Madalya Kazananlar

Müsabakada Jüri değerlendirmesi neticesinde Ödül ve Madalya dağılımı şu şekilde gerçekleşmiştir.

Onur Sınıfı

Ad Soyad Koleksiyonun Adı Puan Ödül
Timur KURAN Ottoman Postal Stationery Part I & Part II  # Büyük Altın
Yavuz BAŞARAN Avrupa Birleşik Devletlerine Doğru  # Büyük Altın

Millî Büyük Onur Ödülü için iki aday gösterilmiştir.

Millî Büyük Ödül

Ad Soyad Koleksiyonun Adı Puan Ödül
M. Hakan ORKUT The Postal History of Ottoman Empire 96 Büyük Altın
Turgut Ömer TELMAN Osmanlı Postalarında Takse Uygulamaları 96 Büyük Altın

Millî Büyük Ödül için iki aday gösterilmiştir.

Sınıf 1 – Geleneksel Filateli

Ad Soyad Koleksiyonun Adı Puan Ödül
Serdar YAZGAN Türkiye Cumhuriyeti 93 Altın
İhsan BAŞARAN Atatürk 90 Altın
Nihat ÇİMRİN Atatürk’ün Hayatı 81 Vermey
Selin ÖZGÜR Türkiye Cumhuriyeti 75 Büyük Gümüş
Anıl GÜRSOY Türkiye Cumhuriyeti 75 Büyük Gümüş
İsmail TOKSABAY Klâsik-Semi Klâsik Damgalı İsviçre 75 Büyük Gümüş
Selin ÇİMRİN Modern Türkiye Cumhuriyeti 75 Büyük Gümüş
Can DENGEY Azerbaycan Cumhuriyeti 65 Bronz Gümüş
M. Kemal ALPAYIM Japonya 60 Bronz

Geleneksel Filateli Sınıfında, Serdar YAZGAN’ın koleksiyonu TFDF En İyi Geleneksel Koleksiyon Ödülüne lâyık görülmüştür.

Sınıf 2 – Posta Tarihi

Ad Soyad Koleksiyonun Adı Puan Ödül
Ertuğrul TUNALI Mücadele Yıllarında Kıbrıs Türk Postaları 1964-1974 96 Büyük Altın
Alan C. MELLART Ottoman Empire Postal History of Greece 1840-1912 95 Büyük Altın
Şükrü Melek Hatay Posta Tarihi 95 Büyük Altın
Muzaffer KELEŞ Konya Vilayeti Posta Tarihi 92 Altın
Ulvi KESER Kıbrıs Türk Posta Tarihi 91 Altın
İsmail EMİRMAHMUTOĞLU Osmanlı Posta Tarihi 90 Altın
Ufuk TALAY İzmir Posta Tarihi 90 Altın
M. Hakan ORKUT Mail Censorship in TURKEY 90 Altın
Bünyamin ALTINOK Koloni Dönemi Kıbrıs Posta Damgaları 90 Altın
Sedat ÇOMUNOĞLU Kıbrıs Türk Posta Tarihi 1964-83 90 Altın
Ercüment ÜNLÜ Osmanlı İmparatorluğu Sahil Posta Damgaları 88 Büyük Vermey
Şükrü KIRDEMİR Hüdavendigâr Vilayeti 87 Büyük Vermey
Giray BAŞARHAN İngiliz Koloni Döneminde Kıbrıs Postalarında Kullanılan 86 Büyük Vermey
Kaan ERTEM Osmanlı Posta Tarihi 85 Büyük Vermey
Ali Doğan ÖZOĞUL İzmir Osmanlı Dönemi Yerel ve Yabancı Postalar 85 Büyük Vermey
Erdoğan ŞEN Adapazarı Damgaları 85 Büyük Vermey
Nihat ÇİMRİN Türkiye Cumhuriyeti 85 Büyük Vermey
Nuran KESER Kıbrıs’ta BM Askerî Postası 85 Büyük Vermey
Selçuk ACAR Osmanlı ve Cumhuriyet Dönemi Konya Posta Damgaları 81 Vermey
Hakan YILMAZ Hüdavendigâr Vilayeti Posta Tarihi 80 Vermey
Deray YABANERİ Sekizgen Posta Damgaları 80 Vermey
Cüneyt GEMİCİOĞLU Kıbrıs Türk Taahhüt Uygulamaları 80 Vermey
Burçin Kalyon YEĞİN İzmir Posta Damgaları 77 Büyük Gümüş
Girne Amerikan Ü Kıbrıs’ta Posta Faaliyetlerinde Rum Propagandası 76 Büyük Gümüş
Hatice KANTAR Kıbrıs Köy Postaları 62 Bronz
Bülent ÖKTEM Japon Zarfları 60 Bronz

Posta Tarihi Sınıfında, Ertuğrul TUNALI’nın koleksiyonu Çankaya Filatelik Araştırmalar Derneği Özel Ödülüne; Muzaffer KELEŞ’in koleksiyonu Gaziantep Filatelistler Derneği Ödülüne lâyık görülmüştür.

Sınıf 3 – Posta Antiyeleri

Ad Soyad Koleksiyonun Adı Puan Ödül
Yalçın KAHRAMANLAR Postal Stationery df Ottoman Empire 90 Vermey
Ufuk TALAY Osmanlı Antiyeleri 80 Vermey

Posta Antiyeleri Sınıfında, Yalçın KAHRAMANLAR’ın koleksiyonu Kıbrıs Türk Filateli Derneği Özel Ödülüne lâyık görülmüştür.

Sınıf 4 – Aerofilateli

Ad Soyad Koleksiyonun Adı Puan Ödül
Ömer ALP İlk Uçuş ve Uçak Pulları 81 Vermey

Sınıf 5 – Tematik

Ad Soyad Koleksiyonun Adı Puan Ödül
Erkan GÜLEY Futbol Dünyamız 91 Altın
Fatih Ahmet GÜRKAN Atlı Sporlar 91 Altın
Hayri Alper NİŞANAL Geçmişten Günümüze Gemiler 88 Büyük Vermey
Sadettin KAYSERİLİOĞLU Elektrik ve Elektronik Gelişimi 88 Büyük Vermey
Nazlı CEM Olimpiyat Tarihi 87 Büyük Vermey
Erkan GÜLEY Pullarda Atletizm 86 Büyük Vermey
Turgay TUNA İzcilik 86 Büyük Vermey
Sesla Akkaya Uluçay Tenis Tarihçesi 85 Büyük Vermey
Levent ARAL Deniz Fenerleri 85 Büyük Vermey
B. Güven CEM Dünya Kupası Tarihi 83 Vermey
Hayri Alper NİŞANAL II. Dünya Savaşı Tarihi 83 Vermey
Jano VARTENESYAN Tenis 80 Vermey
M. Yamaç ERHAN Bilim Adamları 80 Vermey
Ömer ZAİM Kimyada Nobel Ödülleri 80 Vermey
Doğan HAYAT Kıbrıs Türkünün Mücadelesi 80 Vermey
Hayri CEM Benim İlk Olimpiyatım 78 Büyük Gümüş
Ahmet SERGİ Fizik ve Bilim Adamları 78 Büyük Gümüş
İsmet BORATAV Lions Int. Kuruluşu ve Kulüpte Kadın Toplantıları 78 Büyük Gümüş
Mehmet Yıldırım YAĞIZ Basketbol 72 Gümüş
Mehmet BOSTANOĞLU Bisiklet 72 Gümüş
Hayri Alper NİŞANAL Türk Pullarında Spor Tarihimiz 72 Gümüş
Ali Hakan ÖZTÖRÜN Köpekler 70 Gümüş
Öncel ÇAYIRLI Dünya Kelebekleri ve Postadan Geçmiş Zarflar 70 Gümüş
Turgay ARICIOĞLU II. Dünya Savaşı 68 Bronz Gümüş
Ufuk SARIŞEN Europa CEPT 68 Bronz Gümüş
İsmail KÖSE Olimpiyat Oyunları 66 Bronz Gümüş
Hayim ARDİTİ Yelkenli Tekneler 66 Bronz Gümüş
Hayrettin FİLİZ Dünya Tiyatrosu 65 Bronz Gümüş
M. Ceyhun ALTIN Bisiklet 62 Bronz
Tuncay DOLGUN Yelkenliler 62 Bronz
Hayrettin FİLİZ Dünya Yazar, Şair, Romancılar 62 Bronz
Abdullah KARAAZMAK Dünya Sineması 60 Bronz
Ali Ulvi TUNALI Yelkenli Gemiler 60 Bronz
Emir ARACI Spor 60 Bronz

Tematik Sınıfında Fatih Ahmet GÜRKAN’ın koleksiyonu İstanbul Filatelistler Derneği En İyi Tematik Ödülüne lâyık görülmüştür.

Sınıf 6 – Maximafili

2014 Gaziantep Millî Pul Sergisinde Maximafili Sınıfında katılım olmamıştır.

Sınıf 7 – Filatelik Literatür

Ad Soyad Koleksiyonun Adı Puan Ödül
K.T.F.D. Posta Tarihi Komisyonu Kıbrıs Türk Posta Tarihi Cilt I-II 96 Büyük Altın
T. TANYER/N. KAZANCI Mektepliler İdman Yurdu ve Samsun Posta Tarihi 92 Altın
Kudret Saraçoğlu İ.Ö.O. Köklerine Yönelenler Geleceğe Uzanırlar 90 Altın
Fatma ARSLAN Türk Pullarında Kadın 82 Vermey
Şerif ANTEPLİ Geçmişten Günümüze Haberleşme 78 Büyük Gümüş

Literatür Sınıfında, K.T.F.D. Posta Tarihi Komisyonunun eseri, Türk Filateli Akademisi En İyi Araştırma Ödülüne;

Kudred Saraçoğlu İ.Ö.O.’nun eseri ile Fatma ARSLAN’ın eseri, Özel Ödüle lâyık görülmüştür.

Sınıf 8/A – Gençlik

(1999-2005 arası doğumlular) 10-15 Yaş kolekiyonerler 1-3 pano

Ad Soyad Koleksiyonun Adı Puan Ödül
Ekin BAŞARAN Atatürk Erörleri 82 Vermey
Erkin POLAT Satranç 80 Vermey
C. Demir AĞAOĞULLARI Otomobil Yarışları 78 Büyük Gümüş
Yelda ERHAN Türkiye ve Avrupa Kuşları 77 Büyük Gümüş
Pamir ÇAYDAŞI Cumhuriyet Yıldönümleri 75 Büyük Gümüş
Egecan KARAOĞLU Bay Filateli 75 Büyük Gümüş
Evre DURGUT Atatürk ve Cumhuriyet 73 Gümüş
Ahmet Hamdi ŞEN Türk Hava Kurumu 72 Gümüş
Irmak GEREZ Çevre ve Hayvan Temalı Pullar 70 Gümüş
Özge ÜÇOLUK Disney Pulları ve Postaları 70 Gümüş
Gülşen SÜLÜN Çiçekler 65 Bronz Gümüş
Sinan BAKİOĞLU Dünya Hayvanları 65 Bronz Gümüş
İrem Buse İPEK Dünya Kelebekleri 62 Bronz
Kiera Ellen Ada AKBAŞ Müzik Aletleri 62 Bronz
Esen Rüzgar AKKI Piyano 62 Bronz
Tan GEMİCİOĞLU KKTC Türk Kartları 61 Bronz
Birce ÖNKAN Keman 61 Bronz
Güner ŞİRİN Futbol 61 Bronz
Efe İPEK Gemiler 61 Bronz
Efe UYGUÇ Atlar 60 Bronz
Defne UYGUÇ Kuşlar 60 Bronz
Ahmet Burak YILMAZ 1972 Münih Olimpiyatları 60 Bronz
Fatih ARACI Türkiye’de Yapılan Toplantılar 60 Bronz
Yavuz Özkan SERTER Hidro Enerji 60 Bronz

Sınıf 8/B – Gençlik

(1996-1998 arası doğumlular) 16-18 Yaş kolekiyonerler 2-4 pano

Ad Soyad Koleksiyonun Adı Puan Ödül
Anahita Selin GÜNSUR Eskrim 82 Vermey
Alper Tunga ARICIOĞLU Türk Devletlerinde Kuş Türleri 80 Vermey
Naz HAZİNEDAROĞLU 23 Nisan’da Atattürk 75 Büyük Gümüş
Zeynep ÖLMEZ 2000-2009 Arası T.C. Pulları 63 Bronz
Berkay DEMİRCİ 1968 Yılı T.C. Pulları 61 Bronz

Sınıf 8/C – Gençlik

(1993-1995 arası doğumlular) 19-21 Yaş kolekiyonerler 2-4 pano

Ad Soyad Koleksiyonun Adı Puan Ödül
Gülçin ÇİMRİN Çiçekler 85 Büyük Vermey
Yasemin HAZİNEDAROĞLU Cumhuriyet Pullarında Kadın 85 Büyük Vermey
Asporça Melis KESER Kıbrıs’ta Türk Askerî Postası 78 Büyük Gümüş
Hazel KESER Denizaşırı Türk Askerî Postaları 77 Büyük Gümüş
Begüm FEMİR Dünya Pullarında Atatürk 75 Büyük Gümüş
Barbaros KÖSE 1980 Moskova Olimpiyatları 70 Gümüş
Yasemin Ayşe AKBAŞ Avcılık ve Av Hayvanları 66 Bronz Gümüş

Gençlik Sınıfında, Gülçin ÇİMRİN’in koleksiyonu Ankara Filateli Derneği En İyi Gençlik Ödülüne lâyık görülmüştür.

Sınıf 9 – Fiskal

Ad Soyad Koleksiyonun Adı Puan Ödül
Gökhan AYDIN Osmanlı İmparatorluğu Fiskalleri 95 Büyük Altın

Sınıf 10 – Astrofilateli

2014 Gaziantep Millî Pul Sergisinde Astrofilateli Sınıfında katılım olmamıştır.

Sınıf 11 – Açık Sınıf

Ad Soyad Koleksiyonun Adı Puan Ödül
Alaaddin DURMUŞ Osmanlı İmparatorluğunda Oteller 95 Büyük Altın
Şerif ANTEPLİ Sinemanın Serüveni 90 Altın
Hüdaverdi AKSU Anıt ve Heykellerdeki Tarihimiz 90 Altın
Cüneyt GEMİCİOĞLU İsmail Hakkı Okday 88 Büyük Vermey
Cengiz ÜLKERDOĞAN Osmanlı Saat Kuleleri 85 Büyük Vermey
Aşkın ÜCVET Dünya’da İzcilik 75 Büyük Gümüş

Sınıf 12 – “Bir Pano”

Ad Soyad Koleksiyonun Adı Puan Ödül
Ümran POLAT Deniz Fenerleri Maksimum Kartları 75 Büyük Gümüş
Erden GÜLEY Balkan Oyunları 83 Vermey
Murat GÜNSUR Bisiklet 83 Vermey
Kaan ERTEM Mektuplar Üzerinde Fransız Devrimi Takvimi 86 Büyük Vermey
Murat GÜNSUR Osmanlı’da Kadına Alternatif Bakış 91 Altın
Mahir ÖZELTÜRKAY Adana’nın Kurtuluşu 91 Altın

Sınıf 13 – Modern Filateli

2014 Gaziantep Millî Pul Sergisinde Modern Filateli Sınıfında katılım olmamıştır.

Sınıf 14 – Kartpostal

Ad Soyad Koleksiyonun Adı Puan Ödül
Necati KAZANCI Türkiye Akarsuları 92 Pırlanta
Haluk GİRAY Kurtuluşa Doğru 92 Pırlanta
İrfan Can KILIÇ Ankara 92 Pırlanta
Ali Cenk DURMUŞ Fedâkaran-ı Millet 91 Pırlanta
Sermet ATACANLI Çanakkale 90 Pırlanta
Cengiz ÜLKERDOĞAN Edirrne Vilayeti 90 Pırlanta
Hüseyin IRMAK Kâğıthane Kartpostalları 90 Pırlanta
Yener Coşkun I. Dünya Savaşına Doğru 86 Elmas
Kadri ATABAŞ Cumhuriyet’in Erken Dönem Mimarisi 83 Elmas
Suat ZAPÇI Kartpostallarda Malatya 82 Elmas
Haluk İMGA Ankara’nın Serencanı 80 Elmas
Nihat ÇİMRİN İstanbul Caileri Posta Kartları 67 Zümrüt
Kaan ERTEM İstanbul’un Pulcuları Puansız Jüri Tebriği
Kaan ERTEM Karagöz Dergisi’nde Osmanlı Postaları Puansız Jüri Tebriği

Kartpostal Sınıfında, Haluk GİRAY’ın koleksiyonu Özel Ödüle lâyık görülmüştür.

Sergide Verilen Hediyeler

________________________________

Kaynakça