Millî Pul Sergileri

2016 – İzmir Millî Pul Sergisi

T.C. Posta ve Telgraf Teşkilatı A.Ş. patronajında, Türkiye Filateli Dernekleri Federasyonu (TFDF) tarafından organize edilen İZMİR 2016 Millî Pul Sergisi, 04-12 Kasım 2016 tarihleri arasında Narlıdere Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezinde düzenlenmiştir. Sergiye biri “Resmî Sınıf”, ikisi “Onur Sınıfı” olmak üzere toplam 141 koleksiyon, 628 pano ile katılım sağlamıştır.

Müsabaka Jürisi

Jüri Başkanı

M. Ziya AĞAOĞULLARI

Jüri Sekreteri

Arman ARIKAN

Jüri Üyeleri

Bülent PAPUÇCUOĞLU, Mehmet AKAN, Turan ERENER, Saadettin GÜZHAN, Kemal GİRAY, Koray ÖZALP, Atadan TUNACI, Muzaffer ARDA

Stajyer Jüri

M. Edip AĞAOĞULLARI

Müsabaka Sınıfları

  • Sınıf 1 – Geleneksel Filateli
  • Sınıf 2 – Posta Tarihi
  • Sınıf 3 – Posta Antiyeleri
  • Sınıf 4 – Aerofilateli
  • Sınıf 5 – Tematik Filateli
  • Sınıf 6 – Maximafili
  • Sınıf 7 – Filatelik Literatür
  • Sınıf 8 – Gençlik
  • Sınıf 9 – Fiskal
  • Sınıf 10 – Astrofilateli
  • Sınıf 11 – Açık Sınıf
  • Sınıf 12 – “Bir Pano” koleksiyonlar
  • Sınıf 13 – Modern Filateli
  • Sınıf 14 – Kartpostal Sınıfı

Ödüller

  • Millî Büyük Onur Ödülü
  • Millî Büyük Ödülü
  • En İyi Gençlik Ödülü
Madalyalar

  • Büyük Altın Madalya (95 ve üstü puan)
  • Altın Madalya (90-94 puan)
  • Büyük Vermey (85-89 puan)
  • Vermey Madalya (80-84 puan)
  • Büyük Gümüş Madalya (75-79 puan)
  • Gümüş Madalya (70-74 puan)
  • Bronz-Gümüş Madalya (65-69 puan)
  • Bronz Madalya (60-64 puan)


Ödül ve Madalya Kazananlar

Müsabakada Jüri değerlendirmesi neticesinde Ödül ve Madalya dağılımı şu şekilde gerçekleşmiştir.

Onur Sınıfı

Ad Soyad Koleksiyonun Adı  Puan Ödül
Turgut Ömer TELMAN Osmanlı İmparatorluğunda Takse Uygulamaları Büyük Altın
Selçuk AKAR İstanbul Şehir Postaları (1865-1884) Büyük Altın
Mehmet Hakan ORKUT Osmanlı Posta Tarihi Büyük Altın

Millî Büyük Onur Ödülü için üç aday gösterilmiştir.

Millî Büyük Ödül

Ad Soyad Koleksiyonun Adı  Puan Ödül
Mehmet Yamaç ERHAN Spesiyalize Türkiye Cumhuriyeti (1920-1929)  96 Büyük Altın
Hikmet Ersan TÜRK Spesiyalize Türkiye Cumhuriyeti (1920-1938)  95 Büyük Altın

Millî Büyük Ödülü için iki aday gösterilmiş, Mehmet Yamaç ERHAN’ın koleksiyonu Millî Büyük Ödüle lâyık görülmüştür.

Sınıf 1 – Geleneksel Filateli

Ad Soyad Koleksiyonun Adı  Puan Ödül
Serdar YAZGAN Spesiyalize Türkiye Cumhuriyeti (1920-1939)  93 Altın
İhsan BAŞARAN Atatürk (1940’a kadar)  90 Altın
Mustafa Aydın ÖZGÜR Türkiye Cumhuriyeti  85 Büyük Vermey
Yasemin HAZİNEDAROĞLU Cumhuriyet Pullarında Kadın  85 Büyük Vermey
Anıl GÜRSOY Türkiye Cumhuriyeti (1923-1943)  80 Vermey
İsmail TOKSABAY Klâsik Damgalı İsviçre  75 Büyük Gümüş
Utku Görkem KIRDEMİR Türk Büyükleri  75 Büyük Gümüş
Ümit AZAK Cumhuriyet Dönemi Uluslararası İlişkilerimiz  72 Gümüş
Nail Fatih ARACI Türkiye’deki Kongreler  70 Gümüş
Nail AYDEMİR Kazakistan Pullarında Doğa  67 Bronz Gümüş
Neriman ÖNDE Türk ve Dünya Pulları Üzerinde Atatürk  62 Bronz

Geleneksel Filateli Sınıfında, Serdar YAZGAN’ın koleksiyonu TFDF Özel Ödülüne lâyık görülmüştür.

Sınıf 2 – Posta Tarihi

Ad Soyad Koleksiyonun Adı Puan Madalya
Alexandre GALINOS The Postal History of Karadeniz (Trabzon Vilayeti up to 1923) 93 Altın
Mehmet Hakan ORKUT Mail Censorship in Turkey 92 Altın
Alan Christopher MELLAART Registered Mail of the Ottoman Empire 91 Altın
Kaan ERTEM Osmanlı Posta Tarihi 90 Altın
Ufuk TALAY İzmir Posta Tarihi 90 Altın
Bünyamin ALTINOK Kıbrıs Türk Federe Devleti Posta Tarihi 90 Altın
Sedat ÇOMUNOĞLU Kıbrıs Türk Posta Tarihi (1964-1983) 90 Altın
Nihat ÇİMRİN T.C. Posta Tarihi 90 Altın
Muzaffer KELEŞ Konya Vilayeti Posta Tarihi 90 Altın
Ulvi KESER Kıbrıs Türk Posta Tarihi 90 Altın
Ali Doğan ÖZOĞUL Smyrna During Ottoman Empire 88 Büyük Vermey
Ercüment ÜNLÜ Osmanlı İmparatorluğu Sahil Posta Damgaları 88 Büyük Vermey
Ertuğrul TUNALI Cyprus Censor Applications of WWII 88 Büyük Vermey
Şükrü KIRDEMİR Hüdavendigâr Vilayeti 87 Büyük Vermey
Hakan YILMAZ Hüdavendigâr Vilayeti 87 Büyük Vermey
Giray BAŞARHAN Kıbrıs İngiliz Dönemi Posta Damgaları 86 Büyük Vermey
Ahmet ASLI Mezopotamya Sihiri 85 Büyük Vermey
Kaan ERTEM Dünya Bağdadî Mektupları 85 Büyük Vermey
Nuran KESER Kıbrıs Türk Posta Tarihi 85 Büyük Vermey
Asporça KESER Türk Denizaşırı Askerî Posta Tarihi 85 Büyük Vermey
Deray YABANERİ T.C. Sekizgen Posta Damgaları 83 Vermey
Yakup TEL İngiliz Posta Tarihinde Taahütlü Mektup Uygulamaları 80 Vermey
Ömer Çiftçi Amasya Posta Tarihi 80 Vermey
Burçin Kalyon YEĞİN İzmir Posta Tarihi 80 Vermey
Vahit AŞKIN Kıbrıs Türk Posta Tarihi 75 Büyük Gümüş
Ahmet KARLITAŞ Kıbrıs Türk Federe Devleti Resmî Yazışmalar (1964-1983) 68 Bronz Gümüş

Posta Tarihi Sınıfında, Allan Christopher MELLAART’ın koleksiyonu “Fikir” konusunda; Deray YABANERİ’nin koleksiyonu “Araştırma” konusunda Jüri Tebriğine lâyık görülmüştür.

Sınıf 3 – Posta Antiyeleri

Ad Soyad Koleksiyonun Adı Puan Madalya
Erdoğan ŞEN Türkiye Cumhuriyeti Antiyeleri 90 Altın
Yalçın KAHRAMANLAR Postal Stationerey of Ottoman Empire 90 Altın
Ufuk TALAY Osmanlı Antiyeleri 82 Vermey

Sınıf 4 – Aerofilateli

Ad Soyad Koleksiyonun Adı Puan Madalya
Selçuk AKAR Osmanlı İmparatorluğu’ndan Türkiye Cumhuriyeti’ne Havacılık Faaliyetleri (1915-1965) 95 Büyük Altın
Ömer ALP İlk Uçuş ve Uçak Pulları 85 Büyük Vermey

Sınıf 5 – Tematik

Ad Soyad Koleksiyonun Adı Puan Madalya
Erkan GÜLEY Futbol Dünyamız 92 Altın
Hayri Alper NİŞANAL Havacılığın Tarihsel Gelişimi 91 Altın
Hayri Alper NİŞANAL Geçmişten Günümüze Gemiler 88 Büyük Vermey
Sadettin KAYSERİLİOĞLU Elektrik ve Elektroniğin Gelişimi 87 Büyük Vermey
Nazlı CEM Olimpiyatların İlk 40 Yılı 86 Büyük Vermey
Levent ARAL Deniz Fenerleri 86 Büyük Vermey
Mahmut ALTIBAŞ UPU’nun 100. Yılı 85 Büyük Vermey
Turgay ARICIOĞLU Antik Mısır 85 Büyük Vermey
Mehmet Yamaç ERHAN Bilim Adamları 85 Büyük Vermey
Cem GÜVEN Dünya Kupası Tarihi 83 Vermey
Ömer ZAİM Kimyada Nobel Ödülleri 82 Vermey
Jano VARTANESYAN Tenis 82 Vermey
Hayri Alper NİŞANAL 2. Dünya Savaşı Tarihi 81 Vermey
Mehmet BOSTANOĞLU Bisiklet 80 Vermey
Ahmet SERGİ Fizik 80 Vermey
Hayri CEM 1961 Roma – İlk Olimpiyatım 78 Büyük Gümüş
Jan ÖZMİRZA Sıradışı Pullar 76 Büyük Gümüş
Koray ERDİVAN Çanakkale Savaşının 100. Yılı 75 Büyük Gümüş
İsmail Kürşat CENGİZHANOĞLU Raylarda Yolculuk 75 Büyük Gümüş
Ali Hakan ÖZTÖRÜN Sadık Dost Köpekler 75 Büyük Gümüş
Arman Silahlı Baş Giysileri 70 Gümüş
Engin ÇAKMAK Preveze’den Çanakkale’ye Deniz Savaşları 70 Gümüş
Selim CİHANOĞLU Folklör 70 Gümüş
Ali Ulvi TUNALI Yelkenli Gemiler ve Anıları 68 Bronz Gümüş
Emre DİKİLİKAYA Ortak Konulu Pullar 68 Bronz Gümüş
M. Ceyhun ALTIN Bisiklet 68 Bronz Gümüş
Ufuk SARIŞEN Europa Cept 68 Bronz Gümüş
Muharrem Kıcı Prehistoric Dönem 65 Bronz Gümüş
Feyzi YILMAZ Münih Olimpiyatları 64 Bronz
Güneş ATAY Olimpiyat Ateşi 64 Bronz
Işık Yalçın KARYENİÇ Vahşi Güzellik Kaplan 60 Bronz
Kerim FERAHKAYA Uzay Çalışmaları 60 Bronz
Hayrettin FİLİZ Düşlerimizin Şovalyesi Cervantes ve Eseri Don Kişot 60 Bronz
Kemal ALPAYIM Gurme 60 Bronz

Tematik Sınıfında, Erkan GÜLEY’in koleksiyonu Olimpiyatlar ve Spor Komisyonu Özel Ödülüne lâyık görülmüştür.

Sınıf 6 – Maximafili

Ad Soyad Koleksiyonun Adı Puan Madalya
Elif ZAİM Kartlarda Kimya 83 Vermey

Sınıf 7 – Literatür

Ad Soyad Koleksiyonun Adı Puan Madalya
Şerif ANTEPLİ Sinema, 120 Yıllık Öykü Kitabı 80 Vermey
Ulvi Keser Kıbrıs Postalarında Rum Propagandası 80 Vermey

Sınıf 8/A – Gençlik

Ad Soyad Koleksiyonun Adı Puan Madalya
Ahmet Hamdi ŞEN Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti 85 Büyük Vermey
Yelda ERHAN Avrupa ve Türkiye’nin Kuşları 80 Vermey
Pamir ÇAYDAŞI Cumhuriyet Yıldönümleri 78 Büyük Gümüş
Arda ARACI Türkiye’de Spor 78 Büyük Gümüş
Gürkan PALANKÖK Atatürk 76 Büyük Gümüş
Barbaros KÖSE Münih Olimpiyat Oyunları 75 Büyük Gümüş
Duru Pelin DURUR Olimpiyat 75 Büyük Gümüş
Esen Rüzgar AKICI Piyano 73 Gümüş
Hayat KAYSERİLİOĞLU Kelebekler 73 Gümüş
Defne TALAY Türkiye İlkgün Uçuş Damgaları 71 Gümüş
Kartal PIÇAKÇI 2003 Sonrası Spor 70 Gümüş
Emir ARACI Bisiklet 70 Gümüş
Ekin Tuna TATAR Korno Enstrümanı 70 Gümüş
İlker Efe İPEK Gemiler 65 Bronz Gümüş
Dide Mira ESEN Çiçek Böcek 63 Bronz
Berk Murat SARIŞEN Dünya Ülke FDC ve Paraları 60 Bronz

Sınıf 8/B – Gençlik

Ad Soyad Koleksiyonun Adı Puan Madalya
Ekin BAŞARAN Atatürk Pullarında Erörler 85 Büyük Vermey
Alper Tunga ARICIOĞLU Türk Devletlerinde Kuş Türleri 77 Büyük Gümüş
İrem Buse İpek Dünya Kelebekleri 77 Büyük Gümüş
Yasemin Ayşe AKBAŞ Avcılık ve Av Hayvanları 77 Büyük Gümüş
Özge ÜÇOLUK Dünyada Disney Pulları 70 Gümüş
Eda TUTUK Kuşlar 68 Bronz Gümüş
Zeynep ÖLMEZ T.C. Pulları (2000-2009) 65 Bronz Gümüş
Burak İNCEYER Olimpiyatlar 60 Bronz Gümüş

Gençlik Sınıfında, Ekin BAŞARAN’ın koleksiyonu Edirne Filatelistler Derneği Özel Ödülüne lâyık görülmüştür.

Sınıf 8/C – Gençlik

Ad Soyad Koleksiyonun Adı Puan Madalya
Emin Can GÜRKAN Fenerbahçe 80 Vermey
Burak YILMAZ Uzay Çalışmaları 65 Bronz Gümüş

8A (10-15) yaşlar arasındaki koleksiyonerler (1-3 Pano)

8B (16-18) yaşlar arasındaki koleksiyonerler (2-4 Pano)

8C (19-21) yaşlar arasındaki koleksiyonerler (3-5 Pano)

Sınıf 9 – Fiskal

Ad Soyad Koleksiyonun Adı Puan Madalya
Gökhan AYDIN Osmanlı İmparatorluğu Fiskalleri 95 Büyük Altın

Sınıf 10 – Astrofilateli

Ad Soyad Koleksiyonun Adı Puan Madalya
Erdal KARAKAŞOĞLU Uluslararası Astronomi Yılı 65 Bronz Gümüş
Ömer PALANKÖK Uzay Çalışmaları 60 Bronz

Sınıf 11 – Açık Sınıf

Ad Soyad Koleksiyonun Adı Puan Madalya
Alaattin DURMUŞ Osmanlı İmparatorluğu’nda Oteller 95 Büyük Altın
Yavuz ÇORAPÇIOĞLU From Smyrna to İzmir 95 Büyük Altın
Hüdaverdi AKSU Anıt ve Heykellerdeki Tarihimiz 90 Altın
Cemil Şükrü MELEK Prenses Adaları – Büyükada 90 Altın
Cengiz ÜLKERDOĞAN Ata Matem ve Anma Günleri 88 Büyük Vermey
Serdar YAZGAN Dört Nesil Ayvalık 87 Büyük Vermey
Cüneyt GEMİCİOĞLU İzmir Enternasyonal Fuarı 85 Büyük Vermey
Doğan HAYAT Kıbrıs Türklerinin Varlık Mücadelesi 83 Vermey
Şerif ANTEPLİ İletişim 83 Vermey
Özgür Evren KIRDEMİR İstanbul – Kahire Uçuşu 78 Büyük Gümüş
Gülşen AKICI Bitkilerin Şifalı Dili: Eczacılık 63 Bronz

Açık Sınıfta, Yavuz ÇORAPÇIOĞLU’nun koleksiyonu Kadıköy Filatelistler Derneği Özel Ödülüne lâyık görülmüştür.

Sınıf 12 – “Bir Pano”

Ad Soyad Koleksiyonun Adı Puan Madalya
Alexandre GALINOS The Rural Postal Series During the Hellenic Occupation of Turkey 91 Altın
Erdem GÜLEY Balkan Spor Oyunları 86 Büyük Vermey
Turgay TUNA Türk İzciliği 75 Büyük Gümüş
Murat GÜNSUR Gezici Damgaları 72 Gümüş
Cengiz ÜLKERDOĞAN Beşiktaş Jimnastik Kulübü 70 Gümüş
Durak KAYAR Hindistan Sineması 100. Yıl 70 Gümüş
Hayrettin FİLİZ Berlin Kızıl Bayrak Altında 65 Bronz Gümüş

“Bir Pano” Koleksiyon Sınıfında, Alexandre GALINOS’un koleksiyonu İstanbul Filatelistler Derneği Özel Ödülüne lâyık görülmüştür.

Sınıf 13 – Modern Filateli

Ad Soyad Koleksiyonun Adı Puan Madalya
Selin ÇİMRİN T.C. (1996-2016) 85 Büyük Vermey
Can DENGEY 1995-2015 Azerbaycan 65 Bronz Gümüş

Sınıf 14 – Kartpostal

Ad Soyad Koleksiyonun Adı Puan Madalya
Ercüment TAHTAKIRAN Gezdim İzmir’in Sokaklarında 94 Altın
Cenk BOYALI II. Meşrutiyet ve İttihat Terakki 92 Altın
Cengiz ÜLKERDOĞAN Edirne Vilayeti 87 Büyük Vermey
Hakan YILMAZ Yüz Yıl Öncesi İstanbul – Tarihî Yarımada 85 Büyük Vermey
Ozancan HAYAT Çanakkale 1915 Savaş Gemileri 85 Vermey
Hakan Kazım TAŞKIRAN İzmir 83 Vermey
Evrim ALTIN Osmanlı İmparatorluğu Dönemi ve Pullarda İstanbul Manzaraları 80 Vermey

Kartpostal Sınıfında Ercüment TAHTAKIRAN’ın koleksiyonu Konak Filatelistler Derneği Özel Ödülüne,

Cenk BOYALI’nın koleksiyonu ile Hakan Kazım TAŞKIRAN’ın koleksiyonu “Araştırma” konusunda Jüri Tebriğine lâyık görülmüştür.

Sergide Verilen Hediyeler

________________________________

Kaynakça