Millî Pul Sergileri

2017 – Ankara Millî Pul Sergisi

T.C. Posta ve Telgraf Teşkilatı A.Ş. patronajında, Türkiye Filateli Dernekleri Federasyonu (TFDF) tarafından organize edilen ANKARA 2017 Millî Pul Sergisi, 20-29 Ekim 2017 tarihleri arasında ‘Ankara Cer Modern Sanatlar Müzesi’nde düzenlenmiştir. Sergiye biri “Resmî Sınıf”, ikisi “Onur Sınıfı” olmak üzere toplam …. koleksiyon, …. pano ile katılım sağlanmıştır. Pano ve koleksiyon montajları 18 ve 19 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilmiş, 20 Ekim Cuma günü öğleden önce Jüri toplantısı ve çalışmaları başlatılmış ve sergi resmî açılışı aynı gün saat 13:00 itibariyle gerçekleştirilmiştir. Sergiye katılan koleksiyonların müsabaka sonuçları 24 Ekim günü öğleden önce, sergi ödül töreni olan Palmares ise 27 Ekim Cuma günü saat 19:30 itibariyle yapılmıştır. 28 Ekim Cumartesi günü öğleden önce TFDF Akademi Seminerleri, öğleden sonra TFDF Akademi Konferansı düzenlenmiştir. Bu kapsamda, Muzaffer ARDA “Tematik Filateli”, Koray ÖZALP “Açık Filateli”, Atadan TUNACI “Posta Tarihi”, Mehmet AKAN “Posta Tarihi 2c”, Turhan TURGUT ise “Geleneksel Filateli” sınıflarında koleksiyonerlere seminer sunmuşlardır. TFDF Akademi Konferansları kapsamında Mert SANDALCI “Türkiye’de Koleksiyon ve Koleksiyonerlik” konulu konferans vermiştir. 2017 Ankara Millî Pul sergisi 29 Ekim Pazar günü saat 13:30 itibariyle tamamlanmıştır.

Müsabaka Jürisi

Jüri Başkanı

M. Ziya AĞAOĞULLARI

Jüri Sekreteri

Arman ARIKAN

Jüri Üyeleri

Bülent PAPUÇCUOĞLU, Mehmet AKAN, Turan ERENER, Saadettin GÜZHAN, Koray ÖZALP, Kemal GİRAY, Atadan TUNACI, Muzaffer ARDA, M. Edip AĞAOĞULLARI, Erdoğan ŞEN, Korkut ERKAN

Stajyer Jüri

Selçuk AKAR, Hakan ORKUT

Müsabaka Sınıfları

  • Sınıf 1 – Geleneksel Filateli
  • Sınıf 2 – Posta Tarihi
  • Sınıf 3 – Posta Antiyeleri
  • Sınıf 4 – Aerofilateli
  • Sınıf 5 – Tematik Filateli
  • Sınıf 6 – Maximafili
  • Sınıf 7 – Filatelik Literatür
  • Sınıf 8 – Gençlik
  • Sınıf 9 – Fiskal
  • Sınıf 10 – Açık Filateli
  • Sınıf 11 – “Bir Pano” koleksiyonlar
  • Sınıf 12 – Modern Filateli
  • Sınıf 13 – Kartpostal Sınıfı

Ödüller

  • Millî Büyük Onur Ödülü
  • Millî Büyük Ödülü
  • En İyi Gençlik Ödülü
Madalyalar

  • Büyük Altın Madalya (95 ve üstü puan)
  • Altın Madalya (90-94 puan)
  • Büyük Vermey (85-89 puan)
  • Vermey Madalya (80-84 puan)
  • Büyük Gümüş Madalya (75-79 puan)
  • Gümüş Madalya (70-74 puan)
  • Bronz-Gümüş Madalya (65-69 puan)
  • Bronz Madalya (60-64 puan)

Ödül ve Madalya Kazananlar

Müsabakada Jüri değerlendirmesi neticesinde Ödül ve Madalya dağılımı şu şekilde gerçekleşmiştir.

Onur Sınıfı

Ad Soyad Koleksiyonun Adı Pano Madalya
Turgut Ömer TELMAN Osmanlı İmparatorluğu’nda Takse Uygulamaları 8 Büyük Altın
Mehmet Erhan YAMAÇ Spesiyalize Türkiye Cumhuriyeti (1920-1929) 8 Büyük Altın

Millî Büyük Onur Ödülü için iki koleksiyon aday gösterilmiş, Turgut Ömer TELMAN’ın koleksiyonu Millî Büyük Onur Ödülüne lâyık görülmüştür.

Millî Büyük Ödül

Ad Soyad Koleksiyonun Adı Pano Puan Madalya
Hikmet Ersan TÜRK Spesiyalize Türkiye Cumhuriyeti (1920-40) 8 95 Büyük Altın

Millî Büyük Ödülü için bir koleksiyon aday gösterilmiş ve Hikmet Ersan TÜRK’ün bu koleksiyonu Millî Büyük Ödüle lâyık görülmüştür.

Sınıf 1 – Geleneksel Filateli

Ad Soyad Koleksiyonun Adı Pano Puan Madalya
Hikmet Ersan TÜRK Spesiyalize Türkiye Cumhuriyeti (1920-40) 8 95 Büyük Altın
Serdar YAZGAN Türkiye Cumhuriyeti (1920-40) 5 93 Altın
İhsan BAŞARAN Atatürk (1940’a kadar) 8 90 Altın
Nihat ÇİMRİN Spesiyalize Türkiye Cumhuriyeti (1920-37) 5 90 Altın
Mustafa Aydın ÖZGÜR Türkiye Cumhuriyeti 5 90 Altın
Anıl GÜRSOY 1923-1945 Türkiye Cumhuriyeti Posta Tarihi 5 85 Büyük Vermey
Ümit AZAK İmparatorluktan Cumhuriyete Uluslararası İlişkilerimiz 5 75 Büyük Gümüş
Necip TOKOĞLU İstanbul Şehir Postaları Liannos ve Şehir Emisyonları (1865-1884) 5 0 Katılım Belgesi

Geleneksel Filateli Sınıfında, Serdar YAZGAN’ın koleksiyonu Ankara Filatelistler Derneği Özel Ödülüne lâyık görülmüştür.

Sınıf 2 – Posta Tarihi

Ad Soyad Koleksiyonun Adı Pano Puan Madalya
C. Şükrü MELEK Hatay Posta Tarihi 5 95 Büyük Altın
Alan Christopher MELLAART Registered Mail of the Ottoman Empire 1840-1923 5 92 Altın
Necip TOKOĞLU TBMM Hükûmeti Sürşarjlı Emisyonları 5 92 Altın
Ahmet ASLI Osmanlı Posta Damgaları 5 90 Altın
Ulvi KESER Kıbrıs Türk Posta Tarihi 8 90 Altın
Sedat ÇOMUNOĞLU Kıbrıs Türk Posta Tarihi 5 90 Altın
Bünyamin ALTINOK 1878-1960 Kıbrıs’ta Kullanılan Damgaların Etüdü 5 90 Altın
Muzaffer KELEŞ Konya Vilayeti Posta Tarihi 8 90 Altın
Hakan BERKİL Aydın Vilayeti Posta Tarihi 1840-1929 5 90 Altın
Şükrü KIRDEMİR Hüdavendigâr Vilayeti 8 87 Büyük Vermey
Hakan YILMAZ Hüdavendigâr Vilayeti 5 87 Büyük Vermey
Asporça KESER Türk Deniz Aşırı Askerî Posta Faaliyetleri 8 86 Büyük Vermey
Deray YABANERİ T.C. Sekizgen Posta Damgaları 5 85 Büyük Vermey
Giray BAŞARHAN İngiliz Döneminde Kıbrıs Postalarında Kullanılan Damgalar 5 85 Büyük Vermey
Ömer ÇİFTÇİ Amasya Posta Tarihi 5 83 Vermey
Selçuk ACAR Osmanlı ve Cumhuriyet Dönemi Konya Posta Damgaları 5 81 Vermey
Ali Doğan ÖZOĞLU Civil Censorship Used in the United Kingdom During WWII 5 80 Vermey
Ulvi KESER Kıbrıs Türk Askerî Posta Tarihi 8 78 Büyük Gümüş
Vahit AŞKIN KKTC Posta Tarihi 5 75 Büyük Gümüş
Yakup TEL British Postmarks on Penny Red Stamps (1841-1878) 5 70 Gümüş

Posta Tarihi Sınıfında, Ahmet ASLI’nın koleksiyonu Adana F.D., Sedat ÇOMUNOĞLU’nun koleksiyonu Kadıköy F.D., Bünyamin ALTINOK’un koleksiyonu İstanbul F.D. Özel Ödüllerine lâyık görülmüştür.

Sınıf 3 – Posta Antiyeleri

Ad Soyad Koleksiyonun Adı Pano Puan Madalya
Yalçın KAHRAMANLAR Türkiye Cumhuriyeti Antiyeleri 5 80 Vermey

Sınıf 4 – Aerofilateli

Ad Soyad Koleksiyonun Adı Pano Puan Madalya
Özgür Evren KIRDEMİR İstanbul – Kahire Uçuşu 5 80 Vermey

Sınıf 5 – Tematik

Ad Soyad Koleksiyonun Adı Pano Puan Madalya
Mahmut ALTIBAŞ Uluslararası Posta Birliği 5 92 Altın
Erkan GÜLEY Futbol Dünyası 8 92 Altın
Hayri Alper NİŞANAL Geçmişten Günümüze Gemi 8 88 Büyük Vermey
Saaddettin KAYSERİLİOĞLU Elektrik ve Elektroniğin Gelişimi 8 88 Büyük Vermey
Levent ARAL Yanlızlığın Işıkları 8 88 Büyük Vermey
Nazlı CEM Olimpiyatların İlk 40 Yılı 8 86 Büyük Vermey
Ömer ZAİM Kimya ve Kimyada Nobel Ödülleri 5 86 Büyük Vermey
Güven CEM Dünya Kupası Tarihi 8 83 Vermey
Hayri Alper NİŞANAL 2. Dünya Savaşı Tarihi 5 82 Vermey
Mehmet BOSTANOĞLU Bisikletin 200 Yıllık Serüveni 5 82 Vermey
Jano VARTANESYAN Tenis 5 82 Vermey
Ahmet SERGİ Geçmişten Günümüze Fiziğin Tarihsel Süreci 5 81 Vermey
Engin ÇAKMAK Preveze’den Çanakkale’ye Deniz Savaşları 5 78 Büyük Gümüş
Jan ÖZMİRZA Sıra Dışı Pullar 5 78 Büyük Gümüş
Uğur Görkem KIRDEMİR Kurtuluş Savaşı 5 76 Büyük Gümüş
Yasemin HAZİNEDAROĞLU Cumhuriyet Pullarında Kadın 5 75 Büyük Gümüş
Hayri CEM 1960 Roma – İlk Olimpiyatım 5 75 Büyük Gümüş
Selim CİHANOĞLU Folklor 5 75 Büyük Gümüş
Burak BAKTAGÖR Geleneksel Kıyafetler 5 75 Büyük Gümüş
Emre DİKİLİKAYA Ortak Konulu Pullar 5 75 Büyük Gümüş
Nail Fatih ARACI Türkiye’de Yapılan Ulusal ve Uluslararası Kongreler 5 74 Gümüş
Ali Ulvi TUNALI Yelkenli Gemiler ve Anıları 5 71 Gümüş
M. Ceyhun ALTIN Velesbit 5 70 Gümüş
Nail AYDEMİR Kazakistan Pullarında Doğa 5 70 Gümüş
Doğan HAYAT Kıbrıs Türklerinin Hayat Mücadelesi 2 70 Gümüş
Turgay ARICIOĞLU 2. Dünya Savaşı Tarihi 5 68 Bronz Gümüş
Erkan KÜÇÜKKÖMÜRCÜ Türk Büyükleri ve Meşhurları 5 67 Bronz Gümüş
Feyzi YILMAZ Münih Olimpiyatları 5 66 Bronz Gümüş
Muharrem KICI Dinozorlar Çağında Dünyamız 5 65 Bronz Gümüş
Bülent CANDEVİR Kuşlar 5 65 Bronz Gümüş
N. Güneş ATAY Olimpiyat Ateşi 5 65 Bronz Gümüş
Öner PALANKÖK Astronomi ve Uzay 5 61 Bronz
Kerim FERAHKAYA Astronomi Araştırmaları 5 61 Bronz
Öner PALANKÖK Atatürk ve Eserleri 5 60 Bronz
Aşkın ÜCVET Doğada Eğitim Hareketi “İzcilik” 5 60 Bronz

Tematik Filateli Sınıfında, Mahmut ALTIBAŞ’ın koleksiyonu Edirne Filatelistler Derneği Özel Ödülüne (En İyi Tematik) lâyık görülmüştür.

Sınıf 6 – Maximafili

Ad Soyad Koleksiyonun Adı Pano Puan Madalya
Elif ZAİM Kartlarda Kimya 5 85 Büyük Vermey

Sınıf 7 – Literatür

Ad Soyad Koleksiyonun Adı Puan Madalya
Ankara Koleksiyoncular Derneği 19. yy’dan 20. yy’a Osmanlı İmparatorluğunda Mücadele 95 Büyük Altın
Selçuk BİLBEN Osmanlı ve Cumhuriyet İlk Dönem Esnaflarının Kullandığı Efemerik ve Filatelik Belgeler 90 Altın
Şerif ANTEPLİ Filatelik Bilgiler 87 Büyük Vermey

Literatür Sınıfında, Ankara Koleksiyoncular Derneği’nin eseri TFDF Özel Ödülüne lâyık görülmüştür.

Sınıf 8/A – Gençlik

Ad Soyad Koleksiyonun Adı Pano Puan Madalya
Pamir ÇAYDAŞI Cumhuriyet Yıldönümleri 3 80 Vermey
Arda ARACI Türkiye’de Spor 2 75 Büyük Gümüş
Emir ARICI Bisiklet 2 73 Gümüş
Neslişah ÖZOĞUL Köpekler 3 72 Gümüş
Kartal PIÇAKÇI 2003 Sonrası Spor 1 70 Gümüş

Sınıf 8/B – Gençlik

Ad Soyad Koleksiyonun Adı Pano Puan Madalya
Ekin BAŞARAN Atatürk Pullarında Erörler 3 85 Büyük Vermey
Hayat KAYSERİLİOĞLU Kelebekler 3 75 Büyük Gümüş
Barbaros KÖSE 1972 Münih Olimpiyatları 3 75 Büyük Gümüş
Gürkan PALANKÖK Türkiye’de Tarih ve Turizm 3 70 Gümüş
Zeynep ÖLMEZ T.C. Pulları (2000-2009) 2 65 Bronz Gümüş

Sınıf 8/C – Gençlik

Ad Soyad Koleksiyonun Adı Pano Puan Madalya
Alper Tunga ARICIOĞLU Türk Devletlerinde Kuş Türleri 5 80 Vermey
Burak İNCEYER Çizgi Karakterler 3 75 Büyük Gümüş
Özge ÜÇOLUK Dünyada Disney Pulları 5 74 Gümüş
Burak YILMAZ Uzay Çalışmaları 3 65 Bronz Gümüş

8A (10-15) yaşlar arasındaki koleksiyonerler (1-3 Pano)

8B (16-18) yaşlar arasındaki koleksiyonerler (2-4 Pano)

8C (19-21) yaşlar arasındaki koleksiyonerler (3-5 Pano)

Sınıf 9 – Fiskal

Ad Soyad Koleksiyonun Adı Pano Puan Madalya
Gökhan AYDIN Osmanlı İmparatorluğu Fiskalleri 8 95 Büyük Altın

Sınıf 10 – Açık Filateli

Ad Soyad Koleksiyonun Adı Pano Puan Madalya
Hüdaverdi AKSU Heykel ve Anıtlardaki Tarihimiz 8 91 Altın
Durak KAYAR Çanakkale Savaşları 5 90 Altın
Hüdaverdi AKSU Türk Demokrasi Tarihi 5 90 Altın
C. Şükrü MELEK Prenses Adaları ve Büyükada 5 80 Vermey
Emir Can GÜRKAN Fenerbahçe 5 75 Büyük Gümüş
Hakan Kazım TAŞKIRAN Fenerbahçe Feneri 3 75 Büyük Gümüş

Açık Filateli Sınıfında, Hüdaverdi AKSU’nun koleksiyonu Konak Filatelistler Derneği Özel Ödülüne lâyık görülmüştür.

Sergide Verilen Hediyeler

açıklamalar girecek

________________________________

Kaynakça

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir